ABD Hazine Bakanı’ndan banka CEO’larına uyarı

ABD Hazine Bakanı'ndan banka CEO'larına uyarı
ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Janet Yellen, 30’a yakın banka CEO’su ile yaptığı toplantıda, Kongre’nin acilen borç limitini ele alması gerektiğini vurguladı.

Washington’da gerçekleşen ve JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon ve Citigroup CEO’su Jane Fraser’ın yer aldığı toplantı kısmen borç tavanındaki risklere odaklandı.

Konuya yakın bir kişinin CNN’e verdiği demeçte, Yellen orta ölçekli bankaların yöneticileriyle bir toplantı düzenlediğini, ABD’nin milletvekilleri borç tavanını yükseltmediği takdirde ülkenin faturalarını ödemek için nakitsiz kalabileceği tarih olan 1 Haziran’a yaklaştığını söyledi.

Büyük banka CEO’ları ile yaptığı konuşmada Yellen, “Kongre’nin borç limitini ele almasına acil ihtiyaç olduğunu tartıştı ve bankacılık sistemi ile yerel ve küresel ekonomi için temerrüde düşmenin gerçek ve ciddi sonuçlarının altını çizdi” dedi. Yellen, borç limitinin yükseltilmemesi veya askıya alınmamasının finansal sistem, aileler ve işletmeler için nasıl felaket olacağını anlattı.

Borç limitinin ötesinde, Yellen ve Wall Street CEO’ları devam eden bankacılık krizini de tartıştılar.

Hazine, “Yellen, güçlü likidite ile iyi sermayelendirilmiş olmaya devam ettiğini belirterek ABD bankacılık sisteminin gücünü ve sağlamlığını yeniden teyit etti” dedi.

Yellen, sektörün bu ayın başlarında kayyumluğa düşen ve JPMorgan Chase tarafından satın alınan bölgesel banka First Republic’i çözme çabalarına selam vererek, “katılımcıların çoğuna bu piyasa gelişmelerine yanıt vermedeki liderlikleri ve destekleri için teşekkür etti”.


About admin

Check Also

Piyasalar 2. tura ne tepki verdi? Döviz de altın da düşüşte

Piyasalar 2. tura ne tepki verdi? Döviz de altın da düşüşte

17.05.2023 11:36 Son Güncelleme: 17.05.2023 11:36 ALTINDA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir