Biden, Fed yönetimi için adaylarını açıkladı

Biden, Fed yönetimi için adaylarını açıkladı
ABD Başkanı Joe Biden, Fed üyesi Philip Jefferson’ı Yönetim Kurulu başkan yardımcılığına aday gösterdiğini duyurdu. Biden, Georgetown Üniversitesi ekonomisti Adriana Kugler’ı da Fed yönetim kuruluna seçti.

Adaylar, Fed’in artan faiz oranları, hala yüksek enflasyon ve kizli bir bankacılık sistemi ile mücadelesinde yeni bir sayfa açmasıyla geldi.

Şu anda Georgetown Üniversitesi’nden izinli olan Kugler, daha önce Obama yönetiminde Çalışma Bakanlığı’nın baş ekonomisti olarak çalışmıştı. Fed’e çalışma ekonomisinde kapsamlı araştırma deneyimi ve uzmanlığı getiriyor. Çalışması, işsizlik yardımları ve asgari ücretler gibi kamu politikalarının işgücü piyasası sonuçlarında oynadığı rolü inceledi.Altında yeni rallinin adı: ABD'nin borç krizi

Altında yeni rallinin adı: ABD’nin borç kriziGeçen yıl, Kugler’in Dünya Bankası’nın ABD icra direktörü olarak görev yapması iki partinin de desteğiyle onaylandı. Basında çıkan haberlerde, Lael Brainard’ın Beyaz Saray’ın Ulusal Ekonomi Konseyi direktörü olarak görev yapmak üzere Şubat ayında Fed’den ayrılmasıyla oluşan Fed’deki boş koltuğu doldurmaya aday olarak adı geçti.

Fed’e bir yıl önce başkan olarak katılan Jefferson, Biden tarafından Fed Başkanı Jerome Powell’ın arkasındaki 2 numaralı yetkili olarak görev yapan etkili başkan yardımcılığı rolüne aday gösterildi. OKongre onay süreci sırasında iki partinin de geniş desteğini kazandıktan sonra Mayıs 2022’de Fed yönetim kuruluna katıldıJefferson, geçmiş konuşmalarında Fed’in enflasyonla mücadeledeki agresif yaklaşımını desteklediğini belirtmişti.

Fed’in yönetim kurulu, ikisi başkan yardımcısı olmak üzere yedi üyeden oluşur; biri başkanın yokluğunda görev yapan ve diğeri mali kurumları denetlemek ve düzenlemekle görevli. Başkan yardımcısı rolü daha önce Brainard tarafından gerçekleştirilmişti.

 


About admin

Check Also

Dünya piyasaları İngiltere kararı öncesi yükselişte

Dünya piyasaları İngiltere kararı öncesi yükselişte

11.05.2023 11:39 Son …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir