Birkaç günde sıfıra inmişti… ABD’den kripto para şirketine dolandırıcılık davası

Birkaç günde sıfıra inmişti... ABD'den kripto para şirketine dolandırıcılık davası

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Terraform Labs ve CEO’su Do Kwon’u milyarlarca dolarlık bir “kripto varlık menkul kıymetleri dolandırıcılığı” düzenlediklerini iddia ederek dolandırıcılıkla suçladı.

Kwon ve Terraform’un Nisan 2018′den UST olarak da bilinen TerraUSD’nin ve ‘kardeş kripto para’ LUNA’nın Mayıs 2022′deki çöküşüne kadar, “birbirine bağlı bir kripto paketi” teklifi ve satışı yoluyla yatırımcılardan milyarlarca dolar toplamak için plan yaptığı iddia ediliyor.

Mayıs ayındaki LUNA olayında, UST’nin resmi ABD doları ile 1′e 1 oranında sabitlenmesi ve yeni bir UST basmanın, fiyatı değişken olan 1 LUNA’nın “yakılmasını” veya yok edilmesini gerektirmesi, sistemin ana çatlağı oldu. Sonuç olarak LUNA’nın fiyatı istikrarsız hale geldi ve UST’yi 1 dolarlık çıpayı kırmaya zorladı, bu çaba hem UST hem de LUNA’yı sarmal bir hale getirdi.

Garanti BBVA'dan deprem yardımlarına ilişkin açıklama

Garanti BBVA’dan deprem yardımlarına ilişkin açıklama

Kwon ve Terraform aleyhindeki şikayet, Manhattan’daki New York’un Güney Bölgesi federal mahkemesinde yapıldı. Davalılar hem Menkul Kıymetler hem de Borsa Yasalarının kayıt ve dolandırıcılıkla mücadele hükümlerini ihlal etmekle suçlandı.

SEC, Mayıs 2021′de Terra’nın 1 doların altına düştüğünü ve buna karşılık olarak Kwon’un “algoritmik” durumu geri yüklemek için büyük miktarlarda UST satın alan isimsiz bir üçüncü tarafla komplo kurduğunu iddia ediyor.

Kwon’un şu anda nerede olduğu bilinmiyor, ancak Güney Kore istihbaratına göre Terra’nın kurucu ortağının yakın zamanda Sırbistan’da olduğuna inanılıyor.

About admin

Check Also

Son dakika: Süper Loto çekilişi sonuçları belli oldu! 16 Mart 2023 Süper Loto bilet sorgulama ekranı!

Son dakika: Süper Loto çekilişi sonuçları belli oldu! 16 Mart 2023 Süper Loto bilet sorgulama ekranı!

Salı, Perşembe ve Pazar günleri gerçekleşen Süper Loto çekilişinde heyecanlı bekleyiş sona erdi. Milli Piyango …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir