Çin verisi dolara ket vurdu

Çin verisi dolara ket vurdu

Çin’in imalat büyümesi, doların yükselmesine baskı yapıyor. Ülkede PMI verisi Şubat’ta Ocak ayındaki 50,1 puandan 52,6 puana çıkarak son 10 yılın en hızlı büyümesini gösterdi.

Beklentiyi aşan veri sonrası Dolar üzerinde düşüş baskısı oluşurken diğer taraftan da euro’ya güç verdi. Toplu olarak bu temel olaylar doları 41 puan veya yüzde 0,39 düşürerek dolar endeksini 104,415’e kadar indirdi.

CME’nin FedWatch aracına göre, Fed’in oranları 25 baz puan artırma olasılığı yüzde 73,8 ve 50 baz puanlık bir faiz artırımı ile daha agresif olma olasılığı yüzde 26,2 değerinde.

ABD'de ilk çeyrek büyüme tahminleri düştü

ABD’de ilk çeyrek büyüme tahminleri düştü

Bu ay Federal Açık Piyasalar Komitesi (FOMC) toplantısında (22-23 Mart) toplandığında hala 50 baz puanlık ve 25 baz puanlık artırım önerilerinin olacağı tahmin ediliyor.

Birçok analist, Fed’in, büyük olasılıkla önümüzdeki üç FOMC toplantısında üç adet 25 baz puanlık faiz artırımını yürürlüğe koyacağını düşünüyor.

Son olarak, 10 Mart’taki istihdam raporu ve 14 Mart’taki Şubat ayı TÜFE endeksi olan Fed’in bir sonraki toplantısında nihai kararını şekillendirecek. Bu iki rapor toplantı öncesi en güncel veriler olacak.

About admin

Check Also

Pezo mu peso mu? Bir pezo ne kadar? Peso nerenin parası? 100 peso kaç TL? 1000 peso kaç TL?

Pezo mu peso mu? Bir pezo ne kadar? Peso nerenin parası? 100 peso kaç TL? 1000 peso kaç TL?

Peso hangi ülkenin parası? Survivor 2023 yarışmasında yarışmacılar pesolarını kullanarak çeşitli yemekleri yiyor. Peki ama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir