Credit Suisse, en büyük hissedarını kaybetti

Credit Suisse, en büyük hissedarını kaybetti

Credit Suisse’in ana hissedarlarından biri olan Harris Associates’in Baş Yatırım Sorumlusu David Herro, şirketin geçtiğimiz birkaç ay içinde İsviçre bankasındaki hissesini sattığını söyledi.

Herro, gazeteye verdiği demeçte, “Yükselen faiz oranları, birçok Avrupa mali durumunun diğer yöne yöneldiği anlamına geliyor. Sektörün geri kalanı şu anda sermaye üretiyorken neden sermaye yakan bir şeyi seçelim?” dedi.

30 Eylül 2022 itibarıyla 86 milyar dolarlık varlığı yöneten Chicago, Illinois merkezli bir yatırım şirketi olan Harris, 20 yıl önce Credit Suisse’de büyük bir hisse satın alarak bankanın en büyük hissedarı haline gelmişti.

Rekabet Kurulu'ndan Elon Musk'a ceza

Rekabet Kurulu’ndan Elon Musk’a ceza

Amerikan firması daha sonra 2008 mali krizinden önce bu hisseyi azaltmıştı. Bu işlem kar elde etmesini sağlamıştı. Harris, son yıllarda bankanın çeşitli stratejilerini eleştirerek kendisini farklılaştırdı.

Geçen Ocak ayında, firma yine katılımını zorunlu raporlama eşiği olan yüzde 3’ün altına indirdi. Harris, Credit Suisse’in geçen yılın sonlarında hisselerini seyrelten sermaye artırımına katılmadı. Bu karar, firmanın İsviçre bankasının acil durum planına ikna olmadığının işareti oldu.

Harris Associates’in İsviçre bankasının sermayesinden ayrılmasıyla Suudi Ulusal Bankası, Credit Suisse’in en büyük hissedarı oluyor.

About admin

Check Also

Dün rekor düşüş bugün rekor yükseliş! Credit Suisse’ten baş döndüren hareket

Dün rekor düşüş bugün rekor yükseliş! Credit Suisse’ten baş döndüren hareket

Credit Suisse hisseleri yeni işlem gününde yüzde 40 yükseliş kaydetti. Rekor kıran primde İsviçre Merkez Bankası’nın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir