Dolar, güvercin Powell ve borç tavanındaki gerileme nedeniyle yavaşladı

Dolar, güvercin Powell ve borç tavanındaki gerileme nedeniyle yavaşladı
Dolar endeksi 103’e gerileyerek arka arkaya ikinci seansta düşüşünü kaydetti. Ayrıca Euro, Cuma günü ulaştığı yedi haftanın en düşük seviyesi olan 1.0758 dolardan yukarı tırmanarak 1.08 dolar seviyesinin üzerine kazançlarını konsolide etti.ECB Başkanı ABD'nin borç krizi hakkında konuştu

ECB Başkanı ABD’nin borç krizi hakkında konuştuCuma günü Thomas Laubach Araştırma Konferansı’nda konuşan Fed Başkanı Jerome Powell, “Finansal istikrar araçları, bankacılık sektöründeki koşulların sakinleşmesine yardımcı oldu. Öte yandan, buradaki gelişmeler, daha sıkı kredi koşullarına katkıda bulunuyor ve muhtemelen ekonomik büyüme, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı oluşturacak. Dolayısıyla sonuç olarak, hedeflerimize ulaşmak için politika faizimizin olması gerektiği kadar yükselmesi gerekmeyebilir. Tabii bunun boyutu çok belirsiz.” dedi.

Powell, “Politika sıkılaştırmada uzun bir yol kat ettik ve politikanın duruşu kısıtlayıcı ve şimdiye kadarki sıkılaştırmamızın gecikmeli etkileri ve son bankacılık streslerinden kaynaklanan kredi sıkılaştırmasının boyutu hakkında belirsizlikle karşı karşıyayız. Buraya kadar geldikten sonra, dikkatli değerlendirmeler yapmak için verilere ve gelişen görünüme bakmayı göze alabiliriz.” diye konuştu

Yatırımcılar şimdi ABD Başkanı Joe Biden ile Meclis Cumhuriyetçi Başkanı Kevin McCarthy arasında bugün borç tavanını görüşmek üzere yapılacak önemli bir toplantıyı bekliyor.

İki taraf arasındaki müzakereler, Cuma günü Cumhuriyetçi müzakerecilerin toplantıyı terk etmesiyle aniden kesildi. Görüşmeler sonunda yeniden başlasa da, her iki taraf da doları düşüren herhangi bir ilerlemeden bahsetmedi.

Pek çok para birimi analisti, haziran başında, Hazine’nin parasının bitme ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyor.


About admin

Check Also

Altın fiyatları canlı 20 Mayıs 2023! Çeyrek altın, gram altın ne kadar? Cumhuriyet altını, 22 ayar bilezik fiyatı!

Altın fiyatları canlı 20 Mayıs 2023! Çeyrek altın, gram altın ne kadar? Cumhuriyet altını, 22 ayar bilezik fiyatı!

20.05.2023 10:20 Son …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir