Dolar ve Euro’da yeni tarihi zirve

Dolar/TL dün Merkez Bankası’nın 100 baz puanlık faiz indiriminin ardından 15.77’ye kadar yükselmişti. Dolar yeni güne de 15.70 liradan başladı. Öğleden sonra ise 17 lirayı aşarak yeni tarihi zirvesini gördü.
Ardından Merkez Bankası’nın doğrudan satış yoluyla piyasaya müdahale etmesiyle 16.56 liraya geriledi. Bu, Merkez Bankası’nın aralık başından bu yana 5. müdahalesi oldu.

Dolar/TL’deki günlük artış yüzde 7’yi aşarken son 1 ayda yüzde 58 yükseldi. 2021 genelindeki yükselişi ise yüzde 124’ü buldu. Benzer şekilde Euro/TL de 19’un üzerine tırmanarak rekor kırdı.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), dün aldığı kararla politika faizini yüzde 15’ten yüzde 14’e çekti. TÜİK kasım ayında yıllık enflasyonun yüzde 21.31 olduğunu açıklamıştı. Son kararla beraber faizle enflasyon arasındaki makas daha da açılmış oldu. PPK son 4 toplantıda toplam 500 baz puanlık faiz indirimine gitti.

Dün Merkez Bankası ve önceki gün Fed’in kararlarının ardından bugün piyasalarda daha sakin bir haber akışı olacak.
VARYANT TAKİP EDİLİYOR
Bunun yanında dünya genelinde koronavirüs omicron varyantıyla ilgili gelişmeler takip edilmeye devam ediyor. Varyantla ilgili Dünya Sağlık Örgütü ve ülkelerin sağlık otoritelerinin şu ana kadar yaptığı açıklamalara göre henüz 1 yıl öncekine benzer kapanma önlemleri gerekmiyor. Ancak muhtemel ekonomik etkileri sebebiyle piyasaların gözü bir süre daha bu varyantla ilgili yapılan açıklamalarda olacak.

About admin

Check Also

Dün rekor düşüş bugün rekor yükseliş! Credit Suisse’ten baş döndüren hareket

Dün rekor düşüş bugün rekor yükseliş! Credit Suisse’ten baş döndüren hareket

Credit Suisse hisseleri yeni işlem gününde yüzde 40 yükseliş kaydetti. Rekor kıran primde İsviçre Merkez Bankası’nın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir