Fed’den 2023’te daha fazla faiz artırımı mesajları

Fed'den 2023'te daha fazla faiz artırımı mesajları

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, “Faiz oranlarının politika yapıcıların çoğunun beklediğinden daha fazla yükseltilmesi gerekecek” dedi.

Politika yapıcıların medyan tahminlerinin 2023’te faizin yüzde 5,1’e yükseleceği yönünde olduğu hatırlatılan Mester, “Benim beklentim medyandan biraz daha yüksek” diye konuştu.

Londra'nın halka arz piyasasında önemli azalma

Londra’nın halka arz piyasasında önemli azalma

Artırımlar yapıldıktan sonra Fed’in faizleri uzun bir süre sabit tutmasının gerekeceğini de savunan Mester, “Faiz indiriminin zamanlaması bir takvime bağlı değil. Fed’in gelecek yıl faizi yüzde 5’in üzerinde tutması gerekecek. Büyüme yavaşlıyor ancak negatif bir aktivite beklemiyorum” diye konuştu.

DALY: FED’İN YOLU UZUN

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, Fed’in yüzde 2 enflasyon ve tam istihdam hedefine ulaşmak için önünde hala “gitmesi gereken uzun bir yol” olduğunu ve hiç bir Fed üyesinin gelecek yıl faiz indirimi olabileceğini düşünmediğini söyledi.

19 Fed politika yapıcısının da 2023’te faiz artırımı beklediklerine işaret eden Daly, “Fiyat istikrarı hedefinden çok uzağız. Enflasyonu aşağıya getirmeyi odaklanmış durumdayız. Enflasyon riskleri hala yukarı yönlü. Bu nedenle faizde tepe noktası beklentim yukarıda. Eğer veri daha iyi gelir ise politikada ayarlama olabilir” diye konuştu.

Piyasalar ise Fed’in 2023’in ikinci yarısında faiz indireceğini fiyatlıyor

About admin

Check Also

Oto sanayide kar mesaisi: Bunlar yapılmazsa faturası ağır oluyor

04.02.2023 11:15 Haber Kaynağı: DHA Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yurt genelinde yoğun kar yağışı uyarısında bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir