Google 2.4 milyar avroluk cezaya itiraz etti

Google 2.4 milyar avroluk cezaya itiraz etti

Google, alışveriş hizmetindeki karşılaştırma stratejisinin kuralları ihlal ettiğine hükmeden ve AB Komisyonunun şirkete uyguladığı para cezasını onayan AB Genel Mahkemesi kararını temyize taşıyacaklarını açıkladı.
Açıklamada, “Dikkatli bir değerlendirmeden sonra, Avrupa Adalet Divanı’ndan yasal açıklama gerektiren alanlar olduğunu düşündüğümüz için Genel Mahkemenin kararına itiraz etmeye karar verdik.” ifadesi kullanıldı.

Lüksemburg’da bulunan AB Genel Mahkemesi, ABD merkezli Google’ın AB Komisyonunun verdiği para cezasına karşı açtığı davayı kasım ayında karara bağlamış, şirkete kesilen 2,4 milyar avroluk cezayı onamıştı.
Bu aşamada dosya hukukilik denetimi için AB’nin en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı’na taşınacak.

GOOGLE’A VERİLEN CEZA
AB, Google’a arama motoruyla kendi alışveriş hizmetlerine avantaj sağladığı gerekçesiyle inceleme başlatmıştı.
AB Komisyonu, 2017’de bir arama motoru olarak pazar hakimiyetini suistimal ettiği gerekçesiyle Google’a 2,4 milyar avroluk para cezası vermiş, arama motorundan alışveriş hizmetinde rakiplerine eşit muamelede bulunmasını talep etmişti.
Google, söz konusu cezaya karşı hukuki süreç başlatmıştı. Şirket, AB para cezasının hukuk, nitelik ve ekonomik olarak yanlış olduğunu savunuyordu.
TOPLAM CEZA 8 MİLYAR AVROYU GEÇTİ
AB, 2018’de Google’a Android işletim sisteminde piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle 4,34 milyar avro para cezası vermişti.
Ayrıca AB, Google’a, 2019 yılında da “reklam hizmeti” AdSense’de piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle 1,49 milyar avro para cezası uygulamıştı.
AB, Google’a 2017-2019 yılları arasındaki dosyalarda 8 milyar avronun üzerinde ceza kesmişti.
About admin

Check Also

Kentsel dönüşüm paketinde kredi taksitleri ne kadar olacak?

Kentsel dönüşüm paketinde kredi taksitleri ne kadar olacak?

17.03.2023 11:22 Haber Kaynağı: hurriyet.com.tr Kentsel dönüşüm çalışmalarına ara verilmeden devam ediliyor. Konutlar ve işyerleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir