İsviçreli düzenleyici: Bankalar ‘tam ölçekli’ mevduat akışı riskiyle karşı karşıya

İsviçreli düzenleyici: Bankalar 'tam ölçekli' mevduat akışı riskiyle karşı karşıya

İsviçre ulusal düzenleyicisi FINMA, sorunlu Credit Suisse’in rakip bankacılık devi UBS tarafından devralınmasının, ülke ekonomisinin diğer bankalardaki mevduat akışları da dahil olmak üzere büyük sorunlardan kaçınmasına izin verdiğini iddia etti.

FINMA ve İsviçre merkez bankası, geçen ay açıklanan bir anlaşmayla 3 milyar İsviçre frangı (3,3 milyar dolar) değerindeki tarihi devralma işlemine aracılık etti. İşlemin bir parçası olarak düzenleyici kurum, Credit Suisse’e, bankanın sermayesini desteklemek amacıyla, yaygın olarak yüksek riskli yatırımlar olarak kabul edilen Ek Tier 1 (AT1) tahvillerinin yaklaşık 16 milyar İsviçre Frangını (17,6 milyar dolar) sıfıra indirmesini emretti.

Batan ABD bankalarındaki mevduatların satışında BlackRock'a görev

Batan ABD bankalarındaki mevduatların satışında BlackRock’a görev

FINMA yaptığı açıklamada, iflas planının yüksek maddi ve maddi olmayan maliyetleri nedeniyle erkenden önceliği kaldırıldığını söyledi.

FINMA başkanı, iflasın Credit Suisse’in işlevsel kısımlarını yalnızca İsviçre’de faaliyet gösteren bir banka olarak, ancak “itibarı zedelenmiş” bir banka olarak faaliyette bırakacağına dikkat çekti. Bankanın İsviçre hükümeti tarafından geçici olarak devralınmasının, vergi mükelleflerini kayıp riskine maruz bırakacağı bildirildi.

About admin

Check Also

TCMB Nisan 2023 faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak? Merkez Bankası faiz kararı ne olacak?

TCMB Nisan 2023 faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak? Merkez Bankası faiz kararı ne olacak?

04.04.2023 11:39 Son Güncelleme: 04.04.2023 11:39 Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantı takviminde her ay …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir