Kentsel dönüşüm destek paketi 2023! Kentsel dönüşüm kredisi kimlere verilecek, şartları neler?

Kentsel dönüşüm destek paketi 2023! Kentsel dönüşüm kredisi kimlere verilecek, şartları neler?

Türkiye için depreme dayanıklılık oranı düşük ya da eski binaların yenilenebilmesi amacıyla Türkiye genelinde 48 ay vadeli destek paketi duyuruldu. Kentsel dönüşüm ile ilgili beklenen açıklama Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapıldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum kentsel dönüşüm yapacak olan müteahhitlere teşvik sağlandığını açıkladı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM DESTEK PAKETİ (KREDİSİ) DUYURULDU!

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kentsel dönüşüm destek paketi ile ilgili beklenen duyuruyu yaptı. Duyurulan kentsel dönüşüm destek kredisi paketinde 12 ay ödemesiz toplam 48 ay vadeli finansman sağlanacak. Konut yapım kredisinde 120 ay vadeli yüzde 0,79 faizle 1 milyon 250 bin lira kredi verilecek.

KENTSEL DÖNÜŞÜM DESTEK KREDİSİ KİMLERE VERİLECEK?

Paket kapsamında güçlendirme kredisi, konut yapım kredisi, konut edinme kredisi, işyeri yapım kredisi ve işyeri edinme kredisi verilecek. Güçlendirme kredisi 320 bin TL, konut yapım kredisi 1 milyon 250 bin TL, konut edinme kredisi 1 milyon 250 bin TL, işyeri yapım kredisi 800 bin TL, işyeri edinme kredisi 350 bin TL limitli olacak. Kredilerde yüzde 1,49 faiz/kar payı üzerinden farklı oranlarda destek sağlanacak. Güçlendirme kredisinde hak sahibi için faiz yüzde 0,99, devlet katkısı yüzde 0,50 olacak.

Konut yapım kredisinde ilk konut için hak sahibinin ödeyeceği faiz yüzde 0.79, devlet katkısı yüzde 0,70 olacak. Daha sonraki konutlar için en fazla 3 milyon TL’ye kadar yüzde 0,89 hak sahibi ödeyecek, yüzde 0,60 devlet katkısı olacak. Konut edindirme kredisinde hak sahibinin faizi yüzde 0,79, devlet katkısı yüzde 0,79 olacak. İşyeri yapım kredisinde hak sahibi için faiz yüzde 1,09, devlet katkısı yüzde 0,40 olacak. İşyeri edinme kredisinde yüzde 1,09 hak sahibi, yüzde 0,40’lık kısmı devlet ödeyecek.

64144483c8c373208c662958HAZİNE VE MALİYE BAKANI NUREDDİN NEBATİ’NİN AÇIKLAMASI

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Kentsel dönüşümü hızlandırmak ve muhtemel doğal afetlere karşı daha hazırlıklı olmak için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum ile eşgüdüm içerisinde kentsel dönüşüme ilişkin yeni destek paketlerini devreye aldık. Devreye aldığımız finansman paketi kapsamında, kişi başı 1.250.000 TL’ye kadar finansman imkanı sunuyor ve finansman maliyetinin 840 baz puana kadarlık kısmını karşılıyoruz. Hayırlı olsun. Paket ile vatandaşlarımızın yaşam şartlarını iyileştirmeleri için önemli bir kolaylık daha sunmuş oluyoruz” denildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

1. Riskli alanlarda yer alan ya da kendisi riskli yapıların malikleri için

2. Kentsel dönüşüm kapsamında yüklenici ve konut üreticileri için destek paketleri hazırladık.

“50 MİLYAR TL KEFALET LİMİTİNİ KULLANIMA AÇIYORUZ”

Ayrıca, Hazine destekli kefalet sistemini de kapsama dâhil ederek, kentsel dönüşüm sürecinde yüklenici ve konut üreticisi firmaların uygun koşullarda finansmana erişimini sağlıyoruz. Hazine destekli kefalet sistemi kapsamında şu ana kadar uyguladığımız tazmin oranını bu paket özelinde %7’den %9’a çıkarıyoruz. Ayrıca, mevzuatta Bakanlığımıza yetkisi verilen kefalet oranlarını da azami düzeyde kullanıyoruz. Çok uygun koşullarda sağlanan bu finansman paketimiz ile 12 ay ödemesiz dönem imkânı dâhil toplam 48 ay vade ile 250 milyon TL’ye kadar finansman imkânı sunuyoruz. Bu doğrultuda 50 Milyar TL kefalet limitini kullanıma açıyoruz. Bu finansman desteklerinin Kentsel Dönüşüm sürecini hızlandırarak ülke ve millet olarak doğal afetlere daha hazırlıklı hale gelmemize vesile olmasını ümit ediyoruz.”

BAKAN KURUM’DAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum şu ifadeleri kullandı: “Kentsel dönüşümde yeni bir döneme giriyoruz. Süreci hızlandıracak adımı Hazine ve Maliye Bakanlığımızla attık. Kredide limiti 600 binden 1 Milyon 250 bine çıkardık. 0.79 faizle, 10 yıl vadeyle, 1 milyon 250 bin lira kredi imkânı tanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum ayrıca, Hazine destekli kefalet sistemini de kapsama dâhil ederek, kentsel dönüşüm sürecinde yüklenici ve konut üreticisi firmaların uygun koşullarda finansmana erişiminin sağlandığı desteği de yayımladığı mesajla sosyal medya hesabından duyurdu. Bakan Kurum bu mesajında da “Kentsel Dönüşüm yapacak müteahhitlere de ilk kez teşvik veriyoruz. 12 ay ödemesiz, 48 ay vadeyle, 250 milyona kadar kredi imkânı getiriyoruz.” dedi.

Kentsel dönüşüm kira yardımı nasıl alınır, ne kadar? Kentsel dönüşüm kira yardımı ne zaman yatacak?

Kentsel dönüşüm kira yardımı nasıl alınır, ne kadar? Kentsel dönüşüm kira yardımı ne zaman yatacak?

About admin

Check Also

Elektrik Panosu ve Kompanzasyon Panosu: Endüstriyel Tesislerin Temel Elektrik Ekipmanları

Elektrik panosu, elektrik enerjisi dağıtım sistemlerindeki anahtar bileşenlerden biridir. Elektrik panoları, elektrik enerjisinin dağıtımını ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir