Kritik görüşme başladı! Yeni Asgari Ücret 9 bin TL mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açıklama! 2023 Asgari ücret 9 bin lira tl oldu mu?

Kritik görüşme başladı! Yeni Asgari Ücret 9 bin TL mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama! 2023 Asgari ücret 9 bin lira tl oldu mu?

Asgari ücretin 9 bin lira olup olmadığı sorgulanıyor. Milyonların merakla beklediği asgari ücret zammının netleşeceği tarih belli oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yaptığı asgari ücret açıklaması sonrası beklentiler arttı. Peki ama asgari ücret ne zaman açıklanacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında Asgari ücret ne kadar olacak? sorusu yanıt arıyor. İşte 2023 yeni asgari ücret zammına dair yapılan son açıklamalar ve 4. asgari ücret toplantısına dair bilgiler…

Asgari ücret ile ilgili son açıklamalar…

AK Parti Erzurum İl Başkanlığı’na bulunduğu ziyarette asgari ücret görüşmeleri hakkında açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, uzlaşmaya varılacak tarihi belirtti. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun üçüncü toplantısını 20 Aralık Salı günü gerçekleştireceği biliniyor. Hükümet, işçi ve işveren sendikalarından oluşan 15 kişilik komisyonun 4. toplantının sonunda asgari ücret konusunda uzlaşması beklenirken Bakan Bilgin, uzlaşmanın salı günü sağlanacağını bildirdi. 

Bakan Bilgin’in açıklamaları şu şekilde:

”Salı günü asgari ücretin müzakeresinde uzlaşmaya varacağız. Emekçilerimizin beklediği, işverenlerimizin de ödeyebileceği bir ücret seviyesinde uzlaşma sağlayacağız. Asgari ücret sosyal devletin çalışanları koruduğu bir ücrettir. Evet asgari ücreti devlet vermez, işverenler verir ama işçilerini koruyacak bir asgari ücret rakamında uzlaşmayı devlet belirler. Bizim de burada temel fonksiyonumuz budur. Birçok sorunu çözdük, bunları da çözeceğiz. Emekçilerimizi koruyan, onları tatmin eden onların hayat şartlarını aşmalarına katkı yapacak bir ücret seviyesinde, Türkiye rahat bir nefes alır diye düşünüyorum. Salı günü asgari ücret görüşmesinde ortak bir uzlaşma sağlanacağına inanıyorum”

Asgari ücret 9 bin lira mı?

Asgari ücreti belirlemek için Asgari Ücret Tespit Komisyonu üçüncü toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası Türk-İş Başkanı Ergün Atalay “40 senedir araştırma yapılıyor. Yoksulluk, açlık bununla ilgili. Uzman arkadaşlarımız çalışma yapıyorlar. Ayın 1’inde açlık sınırı 7785 lira, yoksulluk 10 bin lira. Türk-İş’in teklifi 9 bin lira” dedi. Henüz net bir açıklama yapılmadı.

4. toplantı olacak mı?

2022 yılında geçerli olan asgari ücret toplantısı için 2021 yılında asgari ücret komisyonu 4 kez toplanmıştı. Asgari Ücret’in 2023 yılı için belirleneceği tarihte 20 Aralık’a dikkat çekilmişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat bilgin 20 Aralık Salı günü yapılacak toplantı için “uzlaşmaya varacağız” ifadelerin yer vermişti. Asgari ücretin 4. toplantı sonrası açıklanması bekleniyor. Ayrıca asgari ücretin 26 Aralık’ta gerçekleştirilecek Kabine Toplantısı sonrası açıklanacağı da söylentiler arasında yer alıyor.

63a3240279da3e1258e5ef34

Yarın açıklanabilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Büyük ihtimalle yarın asgari ücret konusunu da bakanımla bugün görüşmeleri yapmak suretiyle inşallah açıklayıp onu da yoluna koymuş olacağız.” dedi. 

Görüşme başladı

Asgari ücret zammının ne kadar olacağı merakla beklenirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile asgari ücreti görüşmek üzere bir araya geldi.

About admin

Check Also

FED Faiz kararını açıkladı! Son dakika FED haberleri! 1 Şubat 2023 Dolar altın euro ne olur?

FED Başkanı Jerome Powell, faiz kararına dair açıklamalarda bulundu. İşte 1 Şubat 2023 FED faiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir