Petrol piyasasında arz-talep belirsizliği

Petrol piyasasında arz-talep belirsizliği

Petrol fiyatları yeni haftaya başlarken çok az değişiklik gösterdi. Geçen hafta Brent ham petrol vadeli işlemlerinin varil başına 85 dolar civarında işlem görmesiyle geçen haftaki büyük sıçramıştı.

Tüccarlar OPEC+’dan daha sıkı tedarik beklentileri ve zayıflayan küresel ekonomik görünüme ilişkin endişeleri değerlendiriyor.

Küresel faiz artırım döngüsünde sona doğru

Küresel faiz artırım döngüsünde sona doğru

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin (OPEC+) beklenmedik bir şekilde üretimi Mayıs’tan 2023’ün sonuna kadar günde 1,16 milyon varil azaltacağını açıklamasının ardından ABD petrol kıstası geçen hafta yaklaşık yüzde 7 arttı. Bu arada, OPEC ve IEA bu ​​hafta arz ve talep beklentileri hakkında daha fazla ayrıntı sağlayacak olan aylık bir görünüm bildirecek.

Piyasalarda em ABD’nin tüketime zarar vererek resesyona girebileceğine dair spekülasyonlar var hem de OPEC+’ın eylemleri piyasa zayıflığıyla ilgili endişelerini dile getiriliyor.

Singapur’daki ING Groep NV’nin emtia stratejisi başkanı Warren Patterson, “Piyasanın büyük bir bölümü hala talep görünümüyle ilgili endişeli ve OPEC+ kesintileri muhtemelen bu endişeleri yalnızca artıracaktı” dedi.

About admin

Check Also

Tokyo’daki Helal Market’e yoğun ilgi

Tokyo’daki Helal Market’e yoğun ilgi

08.04.2023 11:33 Haber Kaynağı: İHA Japonya’daki Tokyo Camii ve Diyanet Türk Kültür Merkezi bünyesinde bulunan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir