Son dakika: BDDK’dan 26 kişiye suç duyurusu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tüm medya kanallarındaki ekonomi yorumları dolayısıyla 5 kişi hakkında Bankacılık Kanunu’nun 74. Maddesi’ne aykırılıktan, 162. madde kapsamında suç duyurusunda bulundu. Kurumdan akşam saatlerinde yapılan açıklamada da, manipülatif açıklama yaptıkları öne sürülen 26 kişi ve hesap hakkında suç duyurusunda bulunulduğu kaydedildi.
TRT’nin BDDK kaynaklarına dayandırdığı habere göre, “Bir bankanın itibarını kırabilecek veya şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olunamaz ya da bu yolla asılsız haber yayılamaz” maddesine aykırılıktan Durmuş Yılmaz, Güldem Atabay, Burhanettin Bulut, Emin Çapa ve Selçuk Geçer hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Bankacılık Kanunu’nun 74. Maddesinde “Basın Kanununda belirtilen araçlarla ya da radyo, televizyon, video, internet, kablolu yayın veya elektronik bilgi iletişim araçları ve benzeri yayın araçlarından biri vasıtasıyla; bir bankanın itibarını kırabilecek veya şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olunamaz ya da bu yolla asılsız haber yayılamaz” ifadesi yer alıyor.

İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, 2006-2011 yılları arasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığını yürütmüştü.

Ekonomist Güldem Atabay, 1995 Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi. UniCredit Menkul Değerler A.Ş.’de Araştırma Bölüm Müdürü ve Türkiye Ekonomisti, Ekspres Invest’te Baş Ekonomist ve Araştırma Departmanı Müdürü; Raymond James Securities’de ekonomist; Ege Yatırım’da Ekonomist Global Menkul Kıymetler ve Karon Menkul Kıymetler Araştırma Departmanında Analist olarak çalıştı. Egeli & Co. Varlık Yönetim Şirketi’nde Araştırma ve Strateji Direktörü olarak görev yaptı. Egeli & Co. Enerji Yatırımları (EGCEY) ve Egeli & Co. Tarım Girişim (EGCYO)’de yönetim kurulu üyesi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, eczacı ve iktisatçı. Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. Adana Eczacı Odası’nda 4 dönem başkanlık yaptı. Çukurova Kent Konseyi Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi. TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi.

Gazeteci, TV programı sunucusu Emin Çapa, Halk TV’de Dünyanın 1001 Hali isimli program yapıyor. İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu Emin Çapa, Hürriyet gazetesi ve Tempo dergisinde ekonomi muhabirliği yaptı. Türkiye’nin ilk özel radyolarından Genç Radyo’nun kurucularından. Sabah gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nda çalıştı. TÜSİAD’da Muharrem Kayhan ve Erkut Yücaoğlu’nun danışmanlığını yaptı. 1999-2018 yılları arasında CNN Türk’te editör ve ekonomi haber müdürü olarak çalıştı. 2018’den buyana Halk TV’de program yapıyor.

Gazi Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimini mezunu Selçuk Geçer, ekonomi yorumcusu. Çeşitli TV kanallarında yöneticilik yaptı.
21 KİŞİ İÇİN DAHA SUÇ DUYURUSU
Kurumdan akşam saatlerinde yapılan açıklamada, Rüşdü Saraçoğlu, Mustafa Sönmez, Şeref Oğuz, Okan Aybar ve Evren Bolgün’ün de aralarında bulunan 21 kişi ve sosyal medya kullanıcısı hakkında suç duyurusunda bulunduğu da belirtildi.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Rüşdü Saraçoğlu, Mustafa Sönmez, Şeref Oğuz, Okan Aybar ve Evren Bolgün’ün de aralarında bulunan 21 kişi ve sosyal medya kullanıcısı hakkında suç duyurusunda bulundu.
BDDK’nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, sosyal medya ve yayın organları üzerinden kur hareketlerini manipüle etmeye yönelik paylaşımları dolayısıyla Bankacılık Kanunu’nun 74. maddesinde yer alan, “Bir bankanın itibarını kırabilecek veya şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olunamaz ya da bu yolla asılsız haber yayılamaz” hükmüne aykırı davrandığı belirlenen 21 gerçek kişi ve sosyal medya kullanıcısı hakkında 162. madde kapsamında suç duyurusunda bulunuldu.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun suç duyurusu üzerine, eski Merkez Bankası Başkanı ve İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz ile Güldem Atabay, Burhanettin Bulut, Emin Çapa ve Selçuk Geçer hakkında soruşturma başlatmıştı.Suç duyurusunda bulunulanların listesi şöyle:
1. Rüşdü Saraçoğlu (@RusduSaracoglu)
2. @yaseminilber
3. Mustafa Sönmez (@mustfsnmz)
4. Okan AYBAR (@okanaybar)
5. Evren BOLGÜN (@ebolgun)
6. Ali YILDIZ (@alyildi61671650)
7. Alican ULUDAĞ (@alicanuludag)
8. Mehmet Şerif ALTUN (@acizkull95)
9. Ahmet ALTAY (@AhfatAltay)
10. Mehmet ASLAN (@Aslnmhmt)
11. Canan (@canane3347)
12. Dark Element (Yine yeni hesap) (@Grilim5)
13. Tuğba (@tugbaonbsi)
14. Nural (@suigenerisfemin)
15. economy for dummies (@DummiesEconomy)
16. AĞA (@AGARIKLAB)
17. Şeref OĞUZ (@serefoguz)
18. İzzet ÖZGENÇ (@izzetoezgenc)
19. GİZLİ ARŞİV (ydk) (@GizliArsivYDK06)
20. Aslan Amca (@aslanamca2021)
21. Erk Acarer (@eacarer)

About admin

Check Also

Pezo mu peso mu? Bir pezo ne kadar? Peso nerenin parası? 100 peso kaç TL? 1000 peso kaç TL?

Pezo mu peso mu? Bir pezo ne kadar? Peso nerenin parası? 100 peso kaç TL? 1000 peso kaç TL?

Peso hangi ülkenin parası? Survivor 2023 yarışmasında yarışmacılar pesolarını kullanarak çeşitli yemekleri yiyor. Peki ama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir