Son dakika: Fed faiz kararı açıklandı! Fed faizleri arttı mı, düştü mü?

Fed faiz kararını açıkladı

Fed faiz kararını açıkladı. Fed politika faizini beklentilere paralel olarak değiştirmedi ve yüzde 0-0.25 aralığında sabit bıraktı.
Fed üyelerinin noktasal grafiğinde (dot-plot) medyan tahmini 2022 ve 2023 yılında üçer faiz artışı oldu.

Fed, varlık alım programındaki kesinti miktarını 30 milyar dolara çıkardı. Fed, aylık tahvil alımını 20 milyar dolar, mortgage destekli menkul kıymet alımını 10 milyar dolar indirdi.

Fed, enflasyonda artışın geçici olduğu ifadesinden vazgeçerken çekirdek enflasyon beklentisi de yukarı yönlü revize edildi. Buna göre; 2021 Yılı çekirdek PCE beklentisi yüzde 3.7’de 4,4’e, 2022 yılı için beklenti yüzde 2.2’den 2.3′ çıkarıldı.

Büyüme beklentisi ise yüzde 5.9’dan 5.5’a revize edilirken iş gücü piyasasındaki görünümün güçlü olduğuna dikkat çekildi. Fed projeksiyonlarında işsizlik tahminleri aşağı yönlü revize edildi. 2021 yılı işsizlik oranı beklentisi yüzde 4.8’den 4.3’e, 2022 için ise yüzde 3.8’den 3.5’a çekildi.
POWELL: MAKSİMUM İSTİHDAM HEDEFİNDE KAYDA DEĞER İLERLEME SAĞLANDI
Fed Başkanı Powell, karar sonrası basın toplantısında açıklamalarda bulundu.
Ekonomik görünümdeki değişikliklerin varlım alımlarını daha hızlı azaltmayı desteklediğini ve bunda yüksek enflasyonun etkili olduğunu belirten Powell, ekonominin maksimum istihdam hedefine doğru kayda değer derecede ilerleme sağlandığını söyledi.

“Yüksek enflasyonun kalıcı olmasını önlemek için araçlarımızı kullanacağız” ifadelerini kullanan Powell, para politikasında sıkılaşmanın kademeli olması beklendiğine dikkat çekti. Powell’ın açıklamalarından öne çıkan diğer notlar şöyle:
– Varlık alımlarının azaltılması sürecinin sona ermesi ile ilk faiz artışı arasındaki süre konusunda bir karar verilmedi.
– Maksimum istihdamın gelecek yıl yakalanacağını düşünüyoruz. Faiz oranlarının maksimum istihdama ulaşana kadar sıfırda kalmasını bekliyoruz
– Bilançomuzun genişlemesi durduğunda, hâlâ destekleyici finansal şartlara sahip olmaya devam edeceğiz.
– Kimse ekonominin gelecek yıl veya sonrasında nerede olacağını şu anda bilemez.
– Ücretlerdeki güçlü yükseliş enflasyon artışında büyük bir faktör değil.

About admin

Check Also

Dün rekor düşüş bugün rekor yükseliş! Credit Suisse’ten baş döndüren hareket

Dün rekor düşüş bugün rekor yükseliş! Credit Suisse’ten baş döndüren hareket

Credit Suisse hisseleri yeni işlem gününde yüzde 40 yükseliş kaydetti. Rekor kıran primde İsviçre Merkez Bankası’nın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir