S&P, Çin öngörüsüyle petrol piyasasının canlanacağını söyledi

S&P, Çin öngörüsüyle petrol piyasasının canlanacağını söyledi

Rusya’nın deniz yoluyla taşınan ham petrol sevkiyatları en son G7 yaptırımlarının etkisitle ilk tam haftasında net düşüş gösterdi. Katı sıfır Covid-19 politikasını sona erdirmeye ve tüketimi canlandırmaya odaklanan Çin, daha fazla büyüme yanlısı önlemler almaya kararlı göründüğü için, petrol fiyatları güçlenen talep görünümüyle yükselmeye devam ediyor.

S&P Global, en büyük ham petrol ithalatçısı Çin ekonomisi tamamen yeniden açılırsa petrol fiyatı 121 dolara kadar gidebilir dedi.

Bakan Nebati: Enflasyonun boynunu kırdık

Bakan Nebati: Enflasyonun boynunu kırdık

S&P Global Başkan Yardımcısı Dan Yergin, Çin ekonomisinin COVID-19 tedbirlerini tamamen sona erdirerek yeniden açılması halinde petrol fiyatının yeniden hızla yükseleceğini öngördüklerini bildirdi.

2023 için temel senaryolarında Brent petrolü fiyatını 90 dolar/varil olarak gördüklerini belirten Yergin, “Eğer Çin, COVID salgınının üstesinde gelir ise, petrol piyasasına çok fazla talep gelecektir. Talepte büyük bir patlama olabilir ve bu fiyatları 121 dolar/varile itebilir” diye konuştu.

Yergin, küresel bir resesyonun gerçekleşmesi halinde petrol fiyatının 70 dolar/varil civarına gerileyebileceğini de vurguladı.

About admin

Check Also

Borsa İstanbul güne 0,18 artışla başladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, açılışta 9,24 puan ve yüzde 0,18 değer kazanarak 5.201,07 puana …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir