Togg kredi hesaplama! TOGG kredi desteği! Bankaların TOGG kredisi faizi hesaplama, aylık ödeme ne kadar?

Togg kredi hesaplama! TOGG kredi desteği! Bankaların TOGG kredisi faizi hesaplama, aylık ödeme ne kadar?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ””Kamu bankalarımız, Togg için araç bedelinin yüzde 50’si tutarında 36 ay, 0,99 oran ile kredi kullandıracak” açıklamasında bulundu. İşte TOGG kredi hesaplama bilgileri…

Togg fiyatları şu şekildedir:
 
Fiyatlarda 3 versiyon var. Düşük paketi 953 bin lira, orta paket 1 milyon 55 bin lira, üst paket ise 1 milyon 215 bin lira. 

TOGG araç kredisi için başvuru tarihine ilişkin henüz bir tarih bulunmuyor. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan krediye dair şu ifadeleri kullandı:”Kamu bankalarımız Togg için araç bedelinin yüzde 50’si tutarında 36 ay vadeyle 0,99 oranda kredi kullandıracaklar. Yani 1 puan. Ziraat Bankası böyle bir destek verip 36 ay vade ile bu krediyi kullandıracak ve Togg satışlarını bu şekilde yapacaklar.”
 
 

CNN TÜRK canlı yayınında açıklamalarda bulunan Sefer Levent, TOGG için açıklanan kredi imkanının ayrıntılarına değindi:

”Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bir vaad geldi ve TOGG için kredi alınırsa bunun %50’sini kamu bankalarının karşılayacağını vaad etti Sayın Erdoğan. Bu önemli bir adım. Çünkü düşündüğünüzde yaklaşık 1 milyon 200 bin TL civarında bir fiyata satılıyor şu anda TOGG. Bunun 600 bin TL’si kamu bankalarından hem kredi olarak hemde 36 ay vade ile verilecek. Hemen belirtmem gerekir. Çünkü şu an 36 ay vade için 400 bin TL ile 800 bin TL arasında olması gerekiyor. Ancak bununda %50’sini kredi olarak alabiliyorduk şuanda. TOGG için anladığım kadarıyla BDDK bir düzenleme yapacak ki burada şu da merak konusu olacak; Bu BDDK’nın yapacağı düzenleme sadece TOGG için mi olacak yoksa tüm araçlar için mi olacak. Çünkü rekabeti de düşürmek lazım. Türkiye’de çok araç üretiliyor. Yerli arabaları mı kapsayacak yoksa ithal araçlarıda kapsayacak mı diye düşünebiliriz.”

Levent, açıklanan müjdenın satışa ne şekilde yansıyacağına dair; ”Önemli bir şekilde yansır çünkü ulaşılabilirliği artacak. Çünkü mevcut şartlarda, çeşitli kademelerde düşünürsek özelliklerinin TOGG’un 800 bin TL ile 1 milyon 200 bin TL arasındaki araçlar için şuanda 24 ay vade olabiliyor ve sadece %30 kredi alabiliyoruz. Şimdi TOGG’un özelliklerini düşündüğümüzde bazı modellerin 1 milyon 200 TL’nin üzerinde bir araç olduğunu düşündüğümüzde şu anda sadece 12 ay vadelik kredi alabiliyorduk. Bu 3 yıla kadar çıkmış olacak. Hemde %20 değil %50 kredi almış olacağız. Böylece daha ulaşılabilir olacak TOGG.” ifadelerini kullandı.

”600 bin TL’sini kredi olarak 3 yıl vade ile alacağımıza göre 200 bin TL yaklaşık olacak. Tahminim yıllık ödeme olarak 200 bin TL ödeyeceğimizi varsayarsak tahminim 20-25 bin TL’lik bir aylım taksit ödemesi olacağını düşünüyorum.” sözlerini kullandı.

About admin

Check Also

SON DAKİKA: Bakan Nebati, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na personel alımı yapılacağını duyurdu

SON DAKİKA: Bakan Nebati, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na personel alımı yapılacağını duyurdu

21.04.2023 14:22 Son Güncelleme: 21.04.2023 14:54 Bakan Nebati, Twitter’daki hesabından “Bir bayram müjdesi de bizden” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir